Dva významné projekty predstaví ABB na konferencii E BUS3000

ABB a Volvo prinášajú do švedského Göteborgu verejnu autobusovú dopravu na elektrický pohon 

Od roku 2020 sa do ulíc švédskych miest Göteborg, Mölndal a Partille rozbehne 157 nových elektrických autobusov Volvo, ktoré sa budú nabíjať pomocou nabíjacej infraštruktúry od ABB. Ide o dôležitý krok smerom k vyššej udržateľnosti verejnej dopravy v tomto regióne, kde autobusy ročne urobia okolo 180 miliónov jázd.

V súlade s víziou švédskej vlády, ktorá chce do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, plánuje prevádzkovateľ verejnej dopravy Västtrafik elektrifikovať celý vozový park v regióne Västra Götaland do roku 2030. Spoločnosti Volvo a ABB pomáhajú uskutočniť tento plán dodaním 157 elektrických autobusov a zabezpečením nabíjacej infraštruktúry.

Obyvatelia a návštevníci Göteborgu by mali na nové elektrifikované linky nasadnúť v decembri tohto roku, kedy bude podľa plánu v prevádzke celkovo 220 elektrických autobusov.

 

 

“Autobusy Volvo stoja v popredí elektromobility a sú riešením udržateľnosti verejnej dopravy. Spoločne s ABB a našimi partnermi sme prišli s riešením, ktoré prinesie tichšiu verejnú dopravu bez emisií”, hovorí prezident skupiny Volvo Buses Håkan Agnevall. “Toto riešenie ukazuje, že elektrické autobusy nemusia byť piesňou budúcnosti, ale už teraz vedia priniesť riešenie, ktoré je ekologicky aj finančne udržateľné.”

V druhej polovici tohto roku bude nainštalovaných 19 nových vysokovýkonových nabíjacích systémov, ďalšie dve stanice sa plánujú do budúcnosti. Autobusy v mestách Göteborg, Mölndal a Partille sa budú nabíjať pantografovými nabíjacími systémami od ABB s výkonom 450 kW. Modulárne riešenie založené na technológii OppCharge, otvorenom rozhraní pre nabíjanie jednosmerným prúdom (DC), ponúka vysokovýkonové nabíjanie cez automatizovaný strešný pantograf. ABB dodá kompletné riešenie nabíjacích staníc spolu so všetkými potrebnými hardvérovými prepojeniami do siete. Nabíjacie systémy od ABB sú súčasťou digitálneho portfólia riešení pod názvom ABB Ability™, vďaka ktorým je možné robiť monitoring a nastavenie nabíjacích miest na diaľku, čo následne znižuje prestoje na údržbu a zvyšuje celkovú výkonnosť systémov.

Autobusy budú schopné dobiť svoje batérie už za 3 až 6 minút na nabíjacích staniciach pozdĺž svojej trasy. Autobusy s kapacitou 150 cestujúcich v sebe kombinujú pohodlnosť prepravy a nízke zaťaženie životného prostredia. Pri ich prechode na elektrický pohon sa emisie CO2 znížia až o 88%.

“Transformácia autobusovej dopravy v Göteborgu je príkladom, ako ABB pokračuje vo svojej stratégii Mission to Zero s cieľom prísť s inováciami, ktoré by prispeli k budúcnosti bez emisií. V našej ponuke sú produkty a riešenia na dodávku elektriny od jej výroby až po jej spotrebu bezpečným, smart a udržateľným spôsobom“, vraví riaditeľ ABB pre oblasť infraštruktúry nabíjania a e-mobilitu Frank Muehlon.

Spoločnosť ABB je poprednou globálnou firmou na poli infraštruktúry nabíjania elektrických vozidiel, ktorá ponúka riešenia nabíjania a elektrifikácie pre elektroautá, elektrické a hybridné autobusy ako aj pre lode a železnice. ABB vstúpila na trh e-mobility v roku 2010 a do dnešného dňa predala viac ako 13 000 rýchlonabíjacích staníc vo vyše 80 krajinách sveta. Spoločnosť ABB nedávno získala ocenenie „Global E-mobility Leader 2019“ za svoj prínos v podporovaní udržateľnej dopravy vo svete.

ABB ponúka produkty a servis, ktoré zvyšujú udržateľnosť v rôznych priemyselných odvetviach. Viac ako polovica tržieb ABB vo svete pochádza z predaja technológií, ktoré prispievajú k eliminácii príčin klimatických zmien. Do konca tohto roku plánuje ABB zvýšiť tento podiel na 60 %.

ABB stojí za pilotným projektom udržateľnej verejnej dopravy v Hamburgu

Spoločnosť Hochbahn AG vybrala spoločnosť ABB ako dodávateľa 44 vysokovýkonných nabíjacích systémov v Hamburgu pre prvú nemeckú flotilu autobusov na čisto elektrický pohon.

Hamburgský prevádzkovateľ verejnej dopravy Hochbahn plánuje do roku 2030 flotilu svojich autobusov úplne elektrifikovať. K tomu mu svojimi riešeniami a skúsenosťami pomôže ABB ako globálny líder v oblasti infraštruktúry pre nabíjanie elektrických vozidiel.

Spoločnosť ABB nainštaluje riešenie na mieru v podobe 44 vysokovýkonných nabíjačiek, vďaka ktorým dosiahnu autobusy pri bežných podmienkach dojazd 150 km. Nabíjať sa budú počas noci v centrálnom depe.

.

Táto investícia nasleduje po rozhodnutí lokálneho zastupiteľstva mesta Hamburg, ktoré od prevádzkovateľov verejnej dopravy žiada od tohto roku nákup už len bezemisných, plne elektrických autobusov, čo je súčasťou celonárodnej nemeckej iniciatívy v oblasti životného prostredia. Mesto Hamburg sa v rámci tejto agendy stalo jedným z prvých miest v krajine, ktoré sa zaväzuje svoju flotilu autobusov úplne elektrifikovať.

Vysokovýkonné nabíjanie od ABB počas noci predstavuje inteligentné a cenovo efektívne riešenie, ako zabezpečiť nabíjanie väčšieho počtu autobusov, a tým zaistiť prepravu cestujúcich pri nulových emisiách počas dňa. Ďalšou veľkou výhodou, ktorá ušetrí veľa priestoru, bude inštalácia nabíjacích systémov na streche depa.

Tender prebiehal v rámci celej Európy. ABB bola tou spoločnosťou, ktorá dokázala predviesť svoje znalosti a skúsenosti“, hovorí projektový manažér firmy Hamburg Hochbahn AG Hendryk Münster.Sme presvedčení o výkonnosti a kvalite produktov ABB. V súčasnosti realizujeme prvý zo šiestich nabíjacích systémov.”

“Spoločnosť Hamburger Hochbahn AG, podobne ako ABB, stojí v popredí vývoja dopravných riešení, ktoré by boli priateľskejšie k životnému prostrediu. S našimi technológiami a skúsenosťami v tejto oblasti sa chceme podieľať na efektívnejšej, bezpečnejšej a udržateľnejšej doprave pre všetkých,“ komentuje riaditeľ ABB pre oblasť infraštruktúry nabíjania elektrických vozidiel Frank Muehlon.Sme hrdí na to, že sa podieľame na prvom veľkom depe pre elektrické autobusy v Nemecku. Sme si istí, že toto riešenie nočného nabíjania autobusov dostane mesto Hamburg znovu o ďalší krok bližšie k dosiahnutiu nulových emisií z verejnej dopravy.”

Nabíjacia technológia zaberá len málo miesta a je vhodná pre kompaktné inštalácie, či už ide o technológiu nabíjania tzv. CCS (Combined Charging System) alebo OCPP (Open Charge Point Protocol). Nabíjacie systémy od ABB s vysokým výkonom sú súčasťou portfólia digitálnych riešení ABB AbilityTM s výhodou pripojiteľnosti na cloud, ktorá umožňuje diagnostiku a riadenie na diaľku pre zabezpečenie vysokej spoľahlivosti prevádzky pre cestujúcich.

Nabíjacie stanice s vysokým výkonom nabíjania sú súčasťou modulárnych systémov ABB s efektívnym napojením na sieť. Pre zvýšenie spoľahlivosti sa v celom systéme pristúpilo k zdvojnásobeniu počtu rozvádzačov vysokého napätia SafePlus, transformátorov suchého typu a rozvádzačov nízkeho napätia, aby sa zabezpečilo plynulé nabíjanie medzi stanicami aj v prípade, že je potrebné v niektorom bode nabíjacej infraštruktúry vykonať potrebnú údržbu.

.

ABB

.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

ABB