Za volantem atraktivního autokaru NEOPLAN Tourliner

Možnost vyzkoušet si NEOPLAN Tourliner  jsem měl krátce poté, co ho společnost MAN Truck & Bus Czech Republic poprvé představila českému publiku na veletrhu Holiday World v Praze. Pro testovací jízdu jsem si zvolil trasu na východ od Prahy po dálnici, ale i po úzkých silnicích  v okolí  Velkých Popovic. Vyzkoušel jsem si řízení Tourlineru  standardní délky dvanáct metru s motorem o výkonu 420 koní.

 Máme tady Tourliner 3. generace

Je důležité zdůraznit, že nový  Tourliner vzniknul postupnými inovacemi předešlých modelů. První se objevil na trhu již v roce 2003 a oblibu si získal takřka okamžitě díky vnitřnímu prostoru, komfortu, eleganci, ale i příznivé ceně.  Stal se populárním mezi dopravci, a to nejen v Německu.  Z počátku se vyráběl pouze ve dvou verzích, dvounápravové s označením P 21 dlouhé 12 metrů a P 22 v třínápravovém provedení 13,8 metrů, za tři roky přibyla ještě další třínápravová varianta s označením P 20 s délkou 13, 2 metrů.  Jedná se o třetí generaci tohoto autokaru a největšími inovacemi prošel v roce 2011, tehdy došlo k velmi výraznému přepracování celého kokpitu s převzetím prvků z nákladních automobilů MAN včetně rozmístění ovladačů na přístrojovém panelu.  V roce 2014 je za příplatek možné autobus vybavit tempomatem nové generace řízeným pomocí tzv. GPS EfficientCruise®, který zaznamenává průběh trasy se stoupáním a sklony až na tři kilometry dopředu. V roce 2015 přibyl asistenční systém nouzového brzdění EBA (Emergency Brake Assist) a asistent udržování jízdního pruhu (LGS), účinný pomocník při absolvování monotónních tras zejména při dlouhých nočních jízdách, kdy se snižuje pozornost řidiče a může dojít k mikrospánku.

V roce 2016 NEOPLAN představuje poprvé v Hannoveru na veletrhu IAA svůj nejnovější model TOURLINERU v celkově přepracované verzi s mnoha technickými úpravami a s novým pojetím designu v celém interiéru. Mnoho již na první pohled zásadních změn se objevuje však i na vnějších částech karoserie, ty dodávají nyní autokaru nový, daleko dynamičtější ráz. Vzhled výrazně evokují ostře řezané křivky, označované jako „Sharp Cut“- Design, který je již patrný i u dalších modelů,  Skyliner,  Cityliner i Jetliner. NEOPLAN těmito kroky dává všem autobusům jednotnou, zcela nepřehlédnutelnou čistou uhlazenou podobu.

Jízda s autobusem není to, co bývala…

Ovládání řízení u dálkových autobusů se za poslední roky přiblížilo k jízdě s luxusním osobním vozem a díky elektronickým systémům ji mnohdy možná i předčí. Není tomu jinak ani u nového  Tourlineru. Autobus bezvadně a bezpečně brzdí, na to jsem si již zvyknul, co mě však skutečně zajímá, je samotná ovladatelnost chování autobusu na úzkých silnicích v zatáčkách a jízda po nekvalitním povrchu.  Zkouším, co všechno Tourliner „snese“ a kupodivu je toho hodně, i přes poměrně velkou výšku téměř čtyř metrů při ostrém stylu jízdy nepociťuji žádné významně velké výkyvy ani naklánění, výborně drží stopu v zatáčkách a do vozu se výrazně nepřenáší ani žádné nárazy a vibrace. Vnitřní hladina hluku je zcela odpovídající. Oceňuji dobře nastavené měkké plynulé pérování, je to jeden ze základních prvků, který je z mého pohledu důležitý jak pro bezpečné ovládání, tak i pro celkový komfort cestování a příjemný pocit.

Býval jsem velkým odpůrcem automatického řazení, dnes na něj nenechám dopustit, mění se doba i návyky. Mnou testovaný autobus je vybavený dvanáctistupňovou automatizovanou převodovkou MAN TipMatic, zkouším si, jak reaguje na náhlé změny v režimu jízdy. Pokud bych řídil   autobus s manuálním řazením, zřejmě bych volil v daném okamžiku úplně jiné převodové stupně, tady musím přiznat, že elektronika je v tomto ohledu daleko chytřejší. Přeřazování sice cítím, ale je plynulé, vysoce komfortní a rychle jsem mu přivyknul. Přestože se jedná o nejslabší verzi s motorem o výkonu „pouhých“ 420 koní, je dynamika zrychlování i jízda do kopce velmi svižná a věřím, že by tomu bylo i při plně obsazeném autobusu. Tourliner má k dispozici výběr hned ze třech motorů MAN o obsahu 12 419 cm³ s výkonem 420, 460 a 500 koní, s tím, že nejsilnější verze se využívá u třínápravových modelů.    Mohu potvrdit, že svezení i s relativně nejslabším typem motoru je skutečným zážitkem a autobus i v tomto případě má dostatečnou výkonovou rezervu, svezení s ním je opravdovým zážitkem.

Za volantem jako doma

První, čeho si všímám, je malý sympatický volant s koženým potahem a s multifunkčními prvky ovládání.  Bezvadně padne do ruky a jde dobře nastavit do nejoptimálnější polohy. Jsou zde i další věci, které mne vyloženě uspokojují a líbí se mi. Například nový typ vnějších zpětných zrcadel od výrobce Mekra, ty umožňují výborný výhled a ve velké míře eliminují „mrtvý“ bod, ten vlevo, těsně vedle autobusu, který je pro řidiče asi nejkritičtější při předjíždění a řazení se do pruhů. Zrcadla mají nově navržený aerodynamický profil, tím snižují odpor vzduchu a zlepšují jeho obtékání.

Při navrhování architektury v pracovišti řidiče se vývojáři zabývali nejen ergonomií ovladačů, ale i prvky zpříjemňujícími práci řidiče.  Například dobře zvolené místo pro kalíšek s kávou, prostor pro uložení velké láhve s pitím, odkládací schránka na doklady formátu A4, místo pro telefon, uzamykatelný box na doklady a cennosti. K dispozici má řidič prostornou skříňku na osobní věci nad hlavou a také samostatnou odkládací polici, oddělenou od části pro cestující. Praktické je umístění tachografu v zorném poli. Ergonomie ovladačů je příkladně logická, promyšlená a lehce zapamatovatelná. Tepelný režim v celém prostoru autobusu se mi podařilo rychle a snadno nastavit.  V zimním období určitě přijde vhod elektrické vyhřívání čelního okna, které zabrání nepříjemnému rosení.

Pohled do interiéru

Prostor pro cestující doznává oproti starším typům velké množství změn. Zmizelo například vyvýšení sedadel v celé délce autobusu, ulička je nyní v jedné úrovni s podlahou. Je to praktické při údržbě a úklidu a také se tím zvětšil prostor pro zavazadla. Nově navržené jsou odkládací police pro cestující, jsou hlubší, vyšší a lépe dostupné. Mění se i provedení individuálních výdechů klimatizace a větrání nad jednotlivými sedadly.

Návrháři zvolili odlišné barevné kombinace, všimnete si toho hned u vstupu na předním panelu, převládá příjemný, hodně světlý odstín béžové v kombinaci s kontrastní antracitovou barvou v horní části přístrojového panelu. Stejné odstíny se prolínají v celém prostoru, autokar tím získává celkově příjemný elegantní vzhled. Interiér je pro cestující nebývale příjemný a útulný. Dobře je volený i způsob vnitřního osvětlení formou odraženého nepřímého světla, které, jak je i vidět z fotografie, navozuje příjemnou atmosféru. Za povšimnutí určitě stojí nápadité provedení zadní části, zakomponování neobvyklého tvaru okna a znaku NEOPLAN do zadní stěny.

 

Vychytávky a praktická vylepšení na karoserii

Symbolem inovačních změn je výtvarné ztvárnění předního sloupku šípovitého tvaru s nerezovou lištou, propojenou až do střechy, kde je kryt jednotky klimatizace, pojmenovaný tvůrci jako „chvost komety“, zlepšující aerodynamické vlastnosti.  Již na první pohled jsou patrné změny v designovém ztvárnění karosérie i další praktická vylepšení.  Zaoblené čelní okno plynule přechází až do střešní partie. Úplně nově je také navržená celá přední maska, vzhledem i provedením stejná jako u všech ostatních modelů NEOPLAN. Složená je z více samostatných dílů, což umožňuje jednoduší výměnu při poškození, ale i lepší manipulaci při výměně žárovek. Nové je uspořádání celé skupiny předních světlometů, ty jsou umístěné na černém kontrastním pozadí včetně LED denních světel kruhového tvaru. Novou technologií za použití lehčích materiálů se podařilo snížit váhu přední masky o 15 kilo.

Čistotu vnějších tvarů podtrhují zcela hladké boky s novým typem otevírání zavazadlových prostor oválného tvaru.  Použitá boční víka jsou nově konstrukčně odlehčená s jednodušším, daleko subtilnějším mechanismem pro zavírání. Víka se otevírají ve svislé ose velmi lehce a výborně přiléhají. Použitím nových materiálů také došlo ke značnému snížení váhy.

Za povšimnutí stojí zadní panel s víkem motorového prostoru, je zcela odlišný od předešlých typů. Je zde použito nevšední neokoukané řešení větracích otvorů, atypických výrazných zadních světel a pro NEOPLAN nezvyklého tvaru zadního okna. Zajímavým prvkem, který dotváří dokonalý celek, je černé vybarvení ve spodní části v místě nárazníku. Zadní část je asi jednou z těch nejhezčích, kterou jsem měl kdy možnost u NEOPLANU vidět. Tento autobus i celkově působí mimořádně harmonickým dojmem a skutečně nevšedním vzhledem.

Nový Tourliner ještě bezpečnější

Nároky na bezpečnost u veškerých vozidel určených pro přepravu osob se neustále stupňují. Není tomu jinak i u našeho Tourlineru  nejnovější generace. Dostupný je tak poprvé i asistenční systém sledující pozornost řidiče MAN AttentionGuard. Smyslem tohoto zařízení je včas rozpoznat sníženou pozornost řidiče a vydat varovný signál. Využívána jsou také  data asistenčního systému hlídání jízdníh pruhů LGS (Lane Guard System). Zaznamená-li systém MAN AttentionGuard nepozornost řidiče, včas ho varuje, do průběhu jízdy však nezasahuje. Podobně jako u ostatních NEOPLANŮ je i u Tourlineru k dispozici celá řada asistenčních systémů. Je to například systém nouzového brzdění EBA, adaptivní tempomat ACC nebo systém kontroly tlaku pneumatik TPM.  Novinkou je počítač údržby, který monitoruje a předpovídá termíny pravidelné údržby a opotřebení dílů.

K pasivní bezpečnosti přispívá zesílená struktura skeletu, ta již nyní splňuje normu v případě převrácení na bok  ECE R66.02 platnou od roku 2017. Nástavba nově musí mít schopnost  pojmout až o 50 % více energie nárazů při převrácení. Toho MAN docílí pomocí patentované technologie Rohr-in-Rohr a také díky použití vysoce pevnostní oceli.  Nový NEOPLAN Tourliner disponuje dvěma mimořádně stabilními rameny chránícími nástavbu při převrácení v oblasti B-sloupku a zádi. Jedná se o soubor bezpečnostních opatření, která NEOPLAN řadí do kategorie nejvyspělejších a nejbezpečnějších zájezdových autokarů.