Autonomní minubus „HARRY“ v Greenwichi zahájil provoz s cestujícími

V dubnu 2017 vstoupil britský projekt autonomních elektrických minibusů GATEway do další fáze: Zahájil „živý“ provoz s cestujícími na 2 km dlouhé trase po Greenwichi v místech používaných ve velké míře chodci a cyklisty po dobu tří týdnů. Hlavním cílem je testování reakce veřejnosti na autonomní vozidla v každodenním provozu.

Výzkumný projekt GATEway probíhá v Greenwichi na předměstí Londýna (zkratka GATE zde znamená „Greenwich Automated Transport Environment“) a je řízen organizací Transport Research Laboratory. Cílem tohoto projektu s celkovým rozpočtem 8 mil. liber není pouze testování příslušných technologií pro vozidla a infrastrukturu. Jeho důležitou součástí je také sledování, jak se veřejnost, média a průmyslová sféra učí akceptovat tato vozidla na veřejných komunikacích a důvěřovat jim.

Vozidlo pro projekt GATEway vychází z čtyřmístných automatických vozidel UltraPOD, které několik let úspěšně fungují na terminálu 5 londýnského letiště Heathrow. V rámci zkušebního provozu jezdí po Greenwichi prototypové vozidlo, odvozené z tohoto dopravního systému. Vozidlo vyvinuly britské společnosti Westfield Sportscars, Heathrow Enterprises a Oxbotica. Je přezdíváno „Harry“ podle greenwichského technika Johna Harrisona, který v 18. století vyvinul námořní chronometr pro určení přesné navigace a ustanovil Greenwich jako její základní referenční bod.

Pro svůj pohyb po městě má „Harry“ v paměti 3D mapu prostředí, v němž se pohybují. Takovéto mapy jsou vytvářeny vozidly s řidičem, která snímají okolí a sbírají data ze stejného senzorového vybavení, jako mají automatická vozidla. V takto zmapovaném prostředí se pak vozidlo pomocí senzorů naviguje po vytčené trase. K vozidlovým technologiím tedy patří především palubní kamerové a laserové senzory sloužící pro vlastní lokalizaci na mapě, pro vnímání a sledování dynamických překážek a pro plánování bezpečné trasy k cíli. Při své navigaci není vozidlo závislé na určení polohy podle GPS. Celá navigace probíhá pomocí software zvaného Selenium od výše zmíněné firmy Oxbotica.

Předpokládá se denní provoz tohoto minibusu po dobu cca 8 hodin průměrnou rychlostí 16 km/h. Během celodenního provozu zároveň vozidlo nasbírá celkem 4 terabyty dat, což odpovídá zhruba 2 tisícům hodin filmového záznamu nebo 1,2 miliónu fotografií.

redakce Proelektrotechniky.cz